Bujinkan Budo Taijutsu

 

Bujinkan Dojo je medzinárodná organizácia založená Dr. Masaaki Hatsumim, ktorú pomenoval na počesť svojho učiteľa, Toshitsugu Takamatsu. Názov Bujinkan možno zhruba preložiť ako spoločenstvo bojovníkov.


Bujinkan združuje a “učí” deväť škôl tradičných japonských bojových umení, ktoré Hatsumi Sensei zdedili od svojho učiteľa.

Mnoho starých tradičných škôl japonských bojových umení (Koryu - školy vytvorené pred obdobím Meiji) zaniklo, alebo zostalo zabudnutých po tom, ako bolo po 2. svetovej vojne praktizovanie tradičných bojových umení zakázané.


Napriek tomu sa zopár odhodlaným majstom podarilo zachovať niekoľko starých škôl stále pri živote aj v tomto ťažkom období. Máme naozaj veľké šťastie v tom, že deväť takýchto škôl je nám odovzdávaných k štúdiu vrámci organizácie Bujinkan Dojo.


Každá z týchto deviatich škôl má svoje vlastné charakteristiky ako aj spôsoby pohybu a obsahujú techniky pre použitie boja so zbraňou aj bez nej. Niektoré z týchto zbraní sú špecifickým znakom danej školy.


Viacero škôl v Bujinkan Dojo je navzájom prepojených a niektoré majú spoločnú históriu. Tradície niektorých z týchto škôl siahajú takmer 900 rokov naspäť.


V Bujinkane sa vyučujú nasledovné školy:


  1. Togakure Ryu Ninpo Taijutsu  戸隠流忍法体術  (34. generácia)

  2. Gyokko Ryu Kosshijutsu  玉虎流骨指術  (28. generácia)

  3. Koto Ryu Koppojutsu  虎倒流骨法術  (19.generácia)

  4. Shindenfudo Ryu Dakentaijutsu  神伝不動流打拳体術  (26. generácia)

  5. Gyokushin Ryu Ninpo  玉心流忍法  (24. generácia)

  6. Kukishinden Ryu Happo Hikenjutsu  九鬼神伝流八法秘剣術 (28. generácia)

  7. Gikan Ryu Koppojutsu  義鑑流骨法術  (18. generácia)

  8. Takagi Yoshin Ryu Jutaijutsu  高木揚心流柔体術  (17. genarácia)

  9. Kumogakure Ryu Ninpo  雲隠流忍法  (14. generácia)